18 жовтня – Європейський день боротьби з торгівлею людьми
Започаткований 18 жовтня 2007 року.
Організація Об’єднаних Націй зазначає, що всі країни світу страждають від торгівлі людьми. Але в Україні загрози щодо активізації торгівлі людьми максимально набули актуальності з лютого 2022 року, адже якщо раніше соціально-економічна нестабільність, безробіття, сімейні негаразди штовхало пересічних українців до пошуку роботи далеко від рідної місцевості або закордоном, то сьогодні побоювання за своє життя, а особливо за життя дітей та близьких спонукало українців масово цілими родинами від’їжджати з місця постійного проживання та відповідно шукати будь-яку роботу.
У реаліях воєнного часу значно розширюється група ризику людей, які можуть потрапити у торгівлю людьми, а саме до неї додалися внутрішньо переміщені особи, біженці, діти без супроводу, багатодітні та малозабезпечені сім'ї, одинокі матері, люди з особливими потребами, самотні люди похилого віку. А особливо прикро, що до групи ризику потрапили неповнолітні діти, адже в умовах військової агресії діти могли без батьків перемішуватися в Україні і перетинати кордон.
За даними Державної прикордонної служби України протягом 24 лютого - 3 червня 2022 року з України виїхали понад 5,2 млн осіб, переважна більшість яких є громадянками України.
Воєнний стан робить українців ще більш вразливими і сприяє збільшенню випадків торгівлі людьми.
З початку 2022 року поліцією зафіксовано 77 фактів торгівлі людьми, зокрема - 26 фактів сексуальної експлуатації та 28 - трудової експлуатації. Станом на жовтень 2022 року ці цифри, на жаль, збільшилися.
Основними правилами безпеки є:
- за жодних обставин не віддавайте свій паспорт і документи потенційному роботодавцю або іншим людям;
- не погоджуйтеся на роботу, деталі якої ви не знаєте. Якщо від вас щось намагаються приховати або маніпулювати – це тривожний сигнал;
- погоджуйтеся тільки на легальне працевлаштування;
- не довіряйте занадто привабливим умовам та пропозиціям: одразу висока зарплата, відсутність досвіду для молодих дівчат тощо;
- підписуйте лише ті документи, які розумієте. Якщо необхідно – проконсультуйтеся з юристом;
- збережіть контакти консульств, посольств, організацій та інших органів, які допоможуть вам захиститися;
- знайте свої права як мігранта і працівника у країні, куди ви приїхали;
- якщо ви потрапили у ситуацію торгівлі людьми або стали її свідком, звертайтеся до правоохоронних органів, посольства, консульських установ та інших організацій, які захищають українців за кордоном.
Жінки та діти, які змушені зараз покинути Україну через військову агресію росії та прямують до сусідніх країн, стикаються з ризиками торгівлі людьми. Водночас чоловіки, що залишаються в середині країни, також можуть стати здобиччю торговців людьми.
Злочинний світ пристосовується до змін реальності, полюючи на нові жертви, торгівці людьми готуються скористатися вразливістю тих, хто змушений покинути Україну.
Злочинний світ пристосовується до змін реальності, полюючи на нові жертви, торгівці людьми готуються скористатися вразливістю тих, хто змушений покинути Україну.
- Пам'ятка для дівчат і жінок, які перетинають кордон
- Національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів: 0-800-505-501 або 527 (безкоштовно та анонімно, щодня з 8:00 до 20:00).
- Чат-бот «Безпека жінок за кордоном»: телефони гарячих ліній; адреси посольств; контакти волонтерів, юристів і психологів тощо.
Три щаблі вашої безпеки:
1. Безпека документів:- ніколи й нікому не віддавайте ваш паспорт чи документи, які ідентифікують вашу дитину. Пред’явіть їх лише працівникам прикордонної служби під час проходження паспортного контролю;
- завчасно зробіть копії, заскануйте чи сфотографуйте ваш паспорт, та документи вашої дитини. Надішліть їх на власну електронну пошту чи збережіть їх на телефон.
- ретельно розплануйте маршрут вашої подорожі;
- намагайтеся не сідати у авто до незнайомих людей;
- якщо вам все ж таки треба сісти в авто до незнайомих людей, сфотографуйте його номер та надішліть вашим близьким.
- нікому не віддавайте свій мобільний телефон чи інші засоби зв'язку;
- будьте обачні та не довіряйте сліпо випадковим незнайомим жінкам. Вони теж можуть бути залучені до торгівлі людьми;
- домовтеся зі своїми близькими про певне кодове слово чи знак, що буде означати небезпеку чи потребу в допомозі;
- щодня інформуйте близьких про ваше місцезнаходження та пропозиції, які вам надходять ( наприклад про поселення, про працевлаштування, про оформлення документів).
У випадку, якщо ви підозрюєте, що потрапили в руки торговців людьми - одразу телефонуйте 112 (лінія екстреної допомоги в ЄС)
Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації працює з 1997 року, і з 2017 року функціонує за єдиним гармонізованим загальноєвропейським номером з надання психологічної допомоги 116 123.
Єдина в Україні національна і безкоштовна гаряча лінія з питань попередження ґендерно зумовленого насильства та торгівлі людьми: 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) або 116 123 (з мобільного)
З 2013 року Громадська організація «Ла Страда-Україна» забезпечує роботу єдиної в Україні Національної гарячої лінії для дітей та молоді.
Діти, підлітки та студентська молодь мають можливість анонімно і конфіденційно отримати підтримку в будь-яких складних життєвих ситуаціях, а дорослі – проконсультуватися з психологами, юристами, соціальними працівниками та соціальними педагогами щодо ситуацій, які стосуються дітей та порушення їхніх прав.
Підтримка поруч!
Звертайтеся за консультацією: 0 800 500 225 (з мобільного або стаціонарного) або 116 111 (з мобільного)
МЕТОДИЧНИЙ ПОСІБНИК З ПРОТИДІЇ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ "ЖИВИ ВІЛЬНО" для учнів старших класів
Посібник містить інформацію про поняття торгівлі людьми, загальний огляд ситуації, статистичні дані, форми торгівлі людьми, а також актуальні методи вербування та рекомендації, які потрібно дотримуватись, аби не потрапити до небезпеки, пов’язаної з торгівлею людьми.
Факти, які говорять про те, що просвітницьку діяльність варто починати серед дітей та молодих людей, які навчаються в школі:
- кожен четвертий постраждалий від торгівлі людьми у світі – дитина.
- майже 80% постраждалих українців не мали вищої освіти.
Метою даного проекту є просвіт щодо запобігання ризику втягнення молоді до ситуацій торгівлі людьми шляхом підвищення психологічної готовності молоді протистояти викликам, які можуть призвести до відкриття в системі використання, втягнення в злочинну діяльність.
Даний посібник "Схвалено для використання в загальноосвітніх навчальних закладах" (Міністерство освіти і науки України. Лист №22.1/12-Г-771 від 04.09.2020).
Немає коментарів:
Дописати коментар